AKTUÁLNĚ | O NÁS | PLEMENA | NAŠE NEJ | GALERIE
BAŽANTNICE | ROCKY TOP | KONTAKT | ENGLISH

Anny ze Smolinky


patterdale terrier
fena
nar. 27.03.2003
chovatel: Slavíček Josef, Hrusice 64, Týnec nad SázavouVýstavy:
17.05.2008 Kutná Hora Obl. / tř. otevřená / V1, vítěz třídy (B.Švajdová)Zkoušky:
Vzhledem k tomu, že plemeno není uznáno FCI, má znemožněnou účast na zkouškách ČMMJ.
->> RODOKMENAnny jsem přijala do naší "psí rodiny" na konci roku 2007, když se na ni její původní majitel rozhněval a chtěl se jí zbavit. Zpočátku byla celkem zakřiknutá, ale vzhledem k tomu, že to bylo ještě v období lovecké sezóny v bažantnici, kde pracuji, brzy se zapojila do lovecké činnosti. Anny má obrovskou chuť norovat a také zkušenosti s prací v přírodních norách. Také se s radostí věnuje lovu černé zvěře, ale drobnou neaportuje, chybí jí základ v mládí - tehdy nebyly její vlohy podchyceny a rozvinuty. Má velké nadání ke šplhu, takže zavřít ji někde není jednoduché - prchne snad i klíčovou dírkou. Ovšem ne ze dvora - doma je doma. Anny je hrubosrstá, vzácnější forma PTT, ale udělat její pěknou fotografii se jeví téměř nemožné! Je zcela nefotogenická. Pokud o tom, že se fotí, neví, ještě to jde, ale jak zjistí, že na ni míří objektiv, je konec. Výsledky našich pokusů ji vyfotit jsou proto pochybné kvality.
Anny se projevila jako vynikající lovec a bojovník, má už u nás na svém kontě ulovenou kunu i lišku, obě bez pomocného zásahu lidské ruky. Při prvním pohledu je velice jemná a mírná, pokud se dostane do boje, má ve své malé hrudi srdce výjimečného bojovníka. Na rozdíl od psů (Arise a Ríši) útočí nekompromisně, ale opatrně a zatím se jí daří vyhýbat se zranění.
V roce 2008 měla Anny vrh červených štěňátek se psem Arisem. Protože nyní již je jim více jak půldruhého roku, je možné hodnotit výsledky. Po stránce exteriéru jsou 4 pejskové (fenka zahynula tragicky hned jako štěně – novému majiteli ji ukradli a utýrali výrostci) velmi hezcí, ale jejich hlavní devizou je úžasné nadání pro lovecké využití. Quick, Quasimodo, Quido i Querk začali pracovat od ranného věku a všichni jejich majitelé je obdivují – a taky milují! Nejvíce loveckých zážitků má Quick, který již v honitbě zadávil dospělou lišku, kterou načapal v melioračním kanálu a je zocelen i v boji s černou zvěří. Rovněž Querk, jinak domácí mazlíček, se utkal s velkým postřeleným divočákem a společně s Anny, Ríšou a modrými gaskoňskými honiči jej udrželi na místě více jak hodinu. A Querk rozhodně nebyl v pozadí – bojoval statečně a odnesly jen roztrhané slechy. Také Quido má první jizvy z boje s černou zvěří. O Quasimodovi máme zprávy víceméně kusé, víme jen tolik, že jej jeho majitel vychovává pro dosledy postřelené černé i spárkaté. Těšíme se na další zprávy o tomto velice vydařeném vrhu. V roce 2009 měla Anny druhý vrh, tentokrát s krásným černým psem Yrrk Srdcové Eso. Vrhla 7 vydařených štěňátek, a také ta se již objevují na lovech a pracují v terénu. A jsou nesmírně krásná! Miki již dokonce dohledal postřelenou laň – a to mu nebylo ani půl roku!
Prostě skutečnost, že PAT je plemeno především (lépe řečeno VÝHRADNĚ!) pracovní z uvedených výsledku zcela jasně vyplývá. A tak se nezbývá než se útrpně pousmát nad jeho postavením v našem státě! Díky neschopnosti zákonodárců a nemohoucnosti odpovědných představitelů myslivecké kynologie a příslušného chovatelského klubu jako jediní na světě děláme z patíků SHOW HVĚZDY! Jaká legrace! Dokonce prý budeme vyžadovat posouzení jedince pouze na CACových výstavách, aby mohl následně působit v plemenitbě (v ČR!). Myslím, že chovatelé a obdivovatelé tohoto plemene v oblastech jejich původu a největšího rozšíření (Velká Británie, USA) by se docela pobavili…..jen, abychom u nás nad výsledkem takto vedeného chovu nezaplakali.
Že patterdalové opravdu nejsou dlouhověcí, o tom svědčí fakt, že několik potomků Anny již tragicky zahynulo. Quido byl zabit přilovu od divočáka. Ráchel přejelo auto, když štvala škodnou přes vozovku. Matyldu zabili ve rvačce psi.
Anny zemřela v prosinci 2016, dožila se téměř 14 roků.


při naháňce na černou a škodnou Anny s Ríšou vynikli


VRH 2011
VRH 2010


Socializace s dětmi

Reebecca a Efendi

Reebecca


Rachel

Rhomy

Strýček je nežný

Strýček opět vychovává

Vrh čítal 8 štěňat


VRH 2009


vrh 2009

Boj o koryto

s kamarádkou Kuličkou

tréning

Patterdale musí
vydržet všechno!

Mir

Mordred


Bráškové Quido a Mordred

Mordred

Miki

Quidi se líbí

Mordred a Karkulka

Morda v mordě. Modred
s malým kamarádem.


Krásná dvojka.
Vepředu Karkulka (Aris x Tiky),
vzadu Mordred (Yrrk x Anny).

Matylda

Mordred je nádherný

červený je Mordred

predátor


VRH 2008


všechna štěňátka pohromadě

trápíme tátu

táta, máma a děti

Bráchové

Malí červenáčkové


krokodýl na lopatkách

Quasimodo prosinec 2008

Querk, 3 měsíce

Querk se učí

Quick

Quick 12/2008


Quido jako dítko

Quido loví

Quido když
mu narostly vousy

Quido je celá máma

Quido loví na naháňkách

Potomci:
Potomstvo Anny vyniká po všech stránkách, její získání do naší stanice byl skutečnou výhrou!
Ti, kteří mají možnost pracovat, jsou báječní při všech způsobech lovu. Všichni čtyři bratři z „Q“ vrhu pracují výborně na černé zvěři, mají řadu úspěšných dosledů. Navíc Quido, i přes handicap větších tělesných rozměrů složil úspěšně zkoušky z norování na lišku (na ostro, na Slovensku). Lze jen litovat, že podmínky v ČR nám neumožňují s našimi psy soutěžit na zkouškách a kdo má opravdu o složení zkoušek zájem, musí cestovat až na Slovensko!


Quido

Quick

Quido
Mir loví velmi úspěšně v Itálii, a to jak drobnou, tak škodnou zvěř.
Matylda pracuje v bažantnici a majitelé si chválí především její vyrovnanou povahu a také výbornou ostražitost hlídače.
Mordred není veden lovecky, ale ani on nezůstal nic dlužný svému původu. Již zkompletoval titul Českého šampiona (výstavy).

Ráchel je ještě mladá, ale přesto má už za sebou lovy pod zemí i na povrchu. K prvnímu kontaktu se škodnou se dostala pod zemí již v 7 měsících, a rovnou narazila na jezevce. Neodradilo ji to, naopak pěkně nastartovalo a páníček ji stále velmi chválí.


Rubin


© fefi design 2007