AKTUÁLNĚ | O NÁS | PLEMENA | NAŠE NEJ | GALERIE
BAŽANTNICE | ROCKY TOP | KONTAKT | ENGLISH

Archie ze Smolinky /ARIS/


patterdale terrier
pes
nar. 27.03.2003
chovatel: Slavíček Josef, Hrusice 64, Týnec nad Sázavou
Držitel: CHS "z Taranky"Výstavy:
2007 - MVP Praha / tř. otevřená: výborný 3 (Z.Holmerová)
18.-19.04. 2008 MVP České Budějovice / tř. otevřená: velmi dobrý (V.Tichá)
13.07.2008 II. Patterdalefestival Pforzheim - Německo / tř. VII: výborný 1 (Burns, USA, předseda PTCA)Zkoušky:
Vzhledem k tomu, že plemeno není uznáno FCI, má znemožněnou účast na zkouškách ČMMJ.
->> RODOKMENArisek, jak tomuto malému lovci říkáme, se dostal do naší chovatelské stanice "na výchovu", protože jaho zákonný majitel pobývá každoročně jako delegát CK nejméně 1/2 roku v zahraničí, a tam pejska s sebou mít nemůže. Ale vynahradí mu to vždy po návratu, kdy spolu intenzivně loví - černou, spárkatou i drobnou zvěř. V období, kdy je Arisek u nás, se zase staráme o jeho "zviditelnění" na výstavách a přípravu pro lovecké využití. Aris je nesmírně pěkný představitel svého plemene, což dokázal na letošním festivalu patterdalů v Německu. Tato největší evropská akce pro "patíky" se koná z iniciativy německých milovníků této rasy a je vždy výborně obsazena, jak z pohledu množství přihlášených psů, tak kvality posuzovatelů. V roce 2008 hodnotil všechny psy a feny pan R. Burns z USA, který je předsedou PTCA (Patterdaleterrier Club of America). PTCA je garantem chovu této rasy pro celý svět, a tak si výsledku, který náš Arisek dosáhl, nesmírně vážíme! Považuji za nutné se ještě zmínit o způsobu posuzování "po americku" - je naprosto odlišné od toho, na nějž jsme zvyklí na výstavách FCI. Pan rozhodčí sice pečlivě prohlédne (až prozkoumá) všechny zúčastněné jedince, avšak z každé třídy vybere pouze 3, u nichž stanoví pořadí. Ostatním poděkuje. Žádné posudky a hodnocení nezpracovává. Dokladem o úspěchu psa je tak pouze fotografie ze stupňů vítězů, která byla v Německu ještě doplněna diplomem. I když Aris dobyl takového výstavního úspěchu, přesto jeho hlavní poslání a radost je lov. Je vynikající při dosledech, je neohrožený při stavění postřelených kusů, ať se jedná o černou či spárkatou, výtečně dohledává a přináší bažanty a také v noře se nenechá zahanbit, i když zkušenosti má zatím pouze z umělé nory.
Na konci roku 2008 byl při střetu s poraněnou černou zvěří vážně poraněn, ale díky odolnosti, tomuto plemeni vlastní, se již zase těší dobrému zdraví a psychické pohodě a opět vyhledává střety a boje s divočáky. Je to pro něj ta největší zábava! Aris byl zařazen do plemenitby v Klubu chovatelů teriérů v České republice, už předtím však byl díky svému úspěchu na festivalu v Německu zaregistrován jako chovný jedinec v chovatelském klubu patterdaleterriérů v USA (PTCA). Věříme a doufáme, že svoje kvality bude předávat i dalším generacím „patíků“.
2010: Aris má za sebou dvě velice vážná zranění při lovu černé zvěře. Vždy dohledal a zastavil postřelený velký kus a protože staví v kontaktu (lépe řečeno bojuje jako gladiátor!), je oproti velkému a tvrdému protivníkovi v nevýhodě. Naštěstí je to patterdale, a tak se z obou zranění vykřesal. Kdo jej zná z domova, nikdy by neuvěřil, jak nesmírně tvrdý bojovník to je.

2020: Aris prožil krásný život lovce a bojovníka, několikrát byl vážně zraněn a byl dokonce ve stavu klinické smrti - ale je březen 2020 a Arisek je tu stále! Je to prostě bojovník. V dubnu se Arisek rozhodl opustit domov a svého pána a zmizel. Už se nikdy neobjevil.


Spinkám

Synchronizované spaní

Kojící pes


Umím i daunovat ale nebaví mě to

Ve formě

Portrét


Hrdý lovec

Však já se na ty lišky
jednou dostanu

Když jsem byl
ještě malej

Patterdalefestival Pforzheim
na přejímce

posuzování ve své třídě


Postoj

Aris se jeví
jako bojovník

Aris na bedně

Pořadatelé s panem rozhodčím

pan rozhodčí Burns


Nejlepší pes na bedně

Nejlepší fenkou se stala fenka paní Hodové z ČR.
Loňské potomstvo Arise s Ramonou Srdcové Eso je velmi vyvedlo:

Aris

Adar

Astra

Agata

Azkar a Aura


© fefi design 2007