AKTUÁLNĚ | O NÁS | PLEMENA | NAŠE NEJ | GALERIE
BAŽANTNICE | ROCKY TOP | KONTAKT | ENGLISH

Chikita z Lhotecké linie


beauceron černý s pálením
fena
nar. 22.3.2014
chovatel: Jana Šimáková, Písková Lhota, ČR
->> RODOKMENPo dvou letech smutku jsem neodolala milé nabídce mojí kamarádky Jany a vybrala jsem si v krásném a početném vrhu fenky Buginky jednu z feneček. I přes sliby, které dostal můj manžel ohledně ustájení nového člena naší smečky /"bude venku - bude v kuchyni, ale jen na zemi, na gauč nebude smět..../ se vše vrátilo do starých kolejí, tak, jak to fungovalo s naší Stampou. Nyní již Čikita spí přes den na gauči, který se večer mění na moje lůžko, pochopitelně i v noci ozdobené Čikitkou.
V povaze se úplně nepodobá Stampě, nevěří cizím lidem, ale pokud se s nimi obeznámí, je velice hravá a přátelská. Bohužel je taky náramně veliká a já jsem o mnoho starší, než když jsem měla malou Stampu, a tak hry s Čikitou se někdy pohybují na hraně ohrožení zdraví /mého/. Pak jí jen vyčítám: "Když si mne zabiješ, kdo myslíš, že se o tebe bude starat?" Hledí na mne provinile, což jí nezabrání, aby se po chvíli nepokusila mne opět porazit.
S výchovou pomocníka pro moji práci v bažantnici jsem začala když jí bylo 6 měsíců a učí se nesmírně rychle. Dokonce již krásně vystavuje bažanty i orebice, což by mi mnohý cvičitel ohaře mohl závidět!
Tak se budu těšit, co mi z toho sladkého štěňátka vyroste!
(prosinec 2014)

Čikita nám dospěla a už můžu říci, co v ní dřímalo! Velká, ale skutečně velká inteligence. Je sice pravda, že když něco nechce udělat, tak to neudělá, ale takových okamžiků je minimum. Stala se výbornou hlídačkou domu i dvora, ale jakmile si s návštěvníkem podáme ruce, respektuje jej. Další její vlastnost je absolutní navázanost na mne. Neustále mne doprovází, všude, jezdí se mnou na nákupy, na návštěvy, neopustí mne ani při cestě na toaletu anebo leží před sprchovým koutem - prostě můj osobní doprovod. V lovecké sezóně 2016-17 jsem s ní začala pracovat při dohledávkách v bažantnici - mně už nohy moc neslouží, a tak počkáme, až celá lovecká mašinerie - lovci, honci a plná avie psovodů s loveckými psy odjedou na další leče, a pak se vydáme na náš úsek. Tedy dvě nevelké leče, prohledané předtím zhruba dvaceti psy. Já se pomalu šourám o holi a Chikitka pracuje. Ví proč a ví, co se od ní chce. Náš rekord je 21 dohledaných kusů za jeden den. Smekám před ní!
(leden 2017)

Listopad 2021: Čikitka pracuje stále se stejným nasazením, i když už máme dohledávací společníky, dva bretaňské ohař paní Hodové. No a protože ona navíc ještě fotí, máme spoustu krásných dokumentárních fotografií z našich dohledávek.

Je březen 2024. V předcházejících měsících (říjen až leden) Čikita opět se mnou, s naší kamarádkou a jejími pejsky absolvovala úspěšně loveckou sezónu - dohledávky v bažantnici v Konopišti. V této uplynulé sezóně jsem pečlivě zaznamenávala počet dohledaných kusů našimi psy. Konečné číslo je překvapující! Za tuto sezónu psi dohledali 523 kusy! Smekám před nimi! (bohatá fotodokumentace z těchto loveckých akcí je k vidění v GALERII) Čikitka oslavila svoje desáté narozeniny. K narozeninám dostala dort, stejně jako jsem jej pekla od deseti let Stampičce. Té jsem dort upekla 8x a dodnes jsem vděčná za to, že tu s námi byla do 17 let. Ovšem Stampička měla ráda sladké a z dortů měla vždycky radost. Nedocenila jsem ale fakt, že Čikita sladké nepapká! Na dort se podívala zcela bez zájmu. Tak jsem jí kousek ukrojila a rozlámala na soustíčka... raději odvrátila hlavu a poté si šla lehnout do svého štěněcího pelíšku. Ten má od 3 měsíců a stále si do něj chodí lehat! Nojo, musím se polepšit a k 11. narozeninám pro ni vytvořit dortík z masíčka!


Sestřičky se setkaly po roce: Chikita a Chanel.Vrh CH z Lhotecké linie


© fefi design 2007